Black Friday – vybraný protein za poloviční ceny!
Navíc sleva 20 % i na Stay fit. Kód: BLACK
Navíc sleva 20 % i na Stay fit. Kód: BLACK
Proteinová dieta, keto dieta, ketonová dieta, ketogenní dieta, bílkovinná nebo bílkovinová dieta.
Všechny uvedené typy stravování mají jedno společné – jsou založené na nízkém příjmu sacharidů. Nenechte se proto zmást, pokud uvidíte jednou KetoDiet jako proteinovou dietu a podruhé jako bílkovinovou, obojí je správně.
S tímto velmi známým způsobem redukce nadváhy a obezity přišel v 70. letech 20. století americký profesor George L. Blackburn. Dlouhá léta působil na Harvardově univerzitě a zkoumal nejen způsob, jakým naše tělo spaluje tuky, ale detailně se zajímal o zásadní problémy týkající se výživy, zdravého životního stylu, prevence zhoubných onemocnění a vlivů na vhodné stravovací návyky a chuti ke cvičení.
Úbytek kilogramů při proteinové dietě zajišťuje kromě kalorického deficitu také stav zvaný ketóza, který ve vašem těle nastane tehdy, když snížíte příjem sacharidů na minimum. Ketóza totiž vašemu tělu umožní cíleně spalovat uložené tuky. Proto je hubnutí s proteinovou dietou efektivní a bezpečné a na rozdíl od jiných způsobů hubnutí vám nehrozí, že přijdete o svalovou hmotu. Za ochranu svalů vděčíte pravidelnému přísunu dostatečného množství bílkovin obsažených například v proteinových jídlech a nápojích KetoDiet.
A právě z proteinových jídel, která vám kromě vyváženého poměru živočišných a rostlinných bílkovin dodají také potřebné vitamíny a minerály, zeleniny a zdravých tuků se bude skládat váš dietní jídelníček.
Proteinová jídla a nápoje KetoDiet jsou většinou bez lepku, a protože obsahují snížené množství sacharidů, můžete si je dopřát také v low carb režimu.
Proteinová dieta je rozdělena do 3 kroků, které jsou stejně dlouhé.
Abyste si novou hmotnost udrželi i po skončení dietního plánu, je velmi důležité projít všemi třemi kroky. Vaše tělo bude díky nim připraveno na pozvolný návrat ke zdravému racionálnímu jídelníčku. V něm postupně navyšíte obsah sacharidů tak, aby si na ně organismus opět zvykl a uměl s nimi pracovat.
Celou keto dietou vás provede jeden ze tří dietních plánů.
Pokud budete hubnout z opravdu vysoké nadváhy či obezity, obraťte se před začátkem diety na naše výživové poradkyně, které se nastavení vašeho dietního plánu budou věnovat individuálně a ochotně vám poradí.
A pokud si stále nejste jistí, který z dietních plánů zvolit, je tu pro vás kalkulačka dietního plánu.
Pojďte se nyní trochu blíže podívat na to, které živiny naše tělo ke svému správnému fungování potřebuje a jak je využívá. Existují 3 druhy živin, bílkoviny (neboli proteiny), tuky a sacharidy.
Víte, kolik sacharidů obsahuje váš každodenní jídelníček a jak se běžné stravování liší od jídelníčku při proteinové dietě?
Správný poměr živin ve vašem běžném jídelníčku podle obecných doporučení odpovídá poměru 50–60 % sacharidů, 20–30 % tuků a 20 % bílkovin.
Sacharidy jsou primárním a současně nejjednodušším zdrojem energie. Naše tělo má totiž s jejich zpracováním nejméně práce. Existují sacharidy komplexní neboli složené obsažené například v luštěninách či celozrnném pečivu, které bychom měli upřednostnit, protože nemají tak velký vliv na hladinu cukru v krvi jako sacharidy jednoduché, které naopak hladinu cukru v krvi výrazně navyšují. Ty najdete v bílém pečivu nebo ve sladkostech.
Tuky jsou velmi důležité pro správnou hormonální činnost, pomáhají udržet optimální hladinu cholesterolu v krvi a tím chránit srdce. Jsou zcela zásadní pří vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K) a v neposlední řadě jsou základní stavební jednotkou nervových buněk.
Tuky zařaďte do jídelníčku v poměru 2 : 1 (rostlinné : živočišné). Měly by být zastoupeny především:
Největší zastoupení by v jídelníčku měly mít tuky mononenasycené, zejména olivový olej, jako zdroj omega-9.
Doporučený poměr mezi omega-3 a omega-6 by měl být ideálně 1 : 5 (ve prospěch omega-6).
Hlavní úlohou bílkovin je ochrana svalové hmoty, ale umí vás také zasytit. Bílkoviny pomáhají tvořit každou buňku v těle (aminokyseliny v nich obsažené jsou považovány za základní stavební jednotky), takže bez nich tělo nedokáže správně fungovat.
Bílkoviny však často v běžném jídelníčku chybí. Možná se domníváte, že když sníte 100 g kuřecího masa, svému tělu dodáte také 100 g bílkovin, ale není tomu tak. Ve 100 g kuřecího masa je obsaženo 22 g bílkovin, ale optimální denní příjem bílkovin je i několikanásobně vyšší. Nedostatek bílkovin se může projevit únavou, ale také dalšími zdravotními problémy.
Když se podíváte na poměr živin v běžném jídelníčku, sacharidy v něm převažují. Praxe posledních let ale ukazuje, že díky změně životního stylu, kdy většina z vás vynechává pravidelnou pohybovou aktivitu, není možné veškerou energii ze snězených sacharidů využít. Proto si pak vaše tělo tvoří stále více tukových zásob a vy přibíráte. Většina výživových poradců se tak začala přiklánět k doporučení množství sacharidů v jídelníčku snížit.
Když se pustíte do proteinové diety, poměr bílkovin, tuků a sacharidů se mění. V proteinové dietě bude váš jídelníček obsahovat snížené množství sacharidů – v 1. i 2. kroku do 50 g denně. Tím se vám lehce upraví metabolismus a vaše tělo se brzy dostane do ketózy. Ve 3. kroku již postupně přidáváte sacharidy na 50–80 g za den a dochází tak ke stabilizaci vaší hmotnosti.
Doporučená denní dávka bílkovin se pohybuje v rozmezí od 0,8 do 1,3 g bílkovin na 1 kilogram vaší ideální hmotnosti. Proto se nemusíte bát, že byste se bílkovinami obsaženými v proteinových jídlech „předávkovali“. S pěti proteinovými jídly KetoDiet denně přijme vaše tělo cca 90 g bílkovin. Abyste věděli, co v jednotlivých krocích diety jíst, sestavili jsme pro vás vzorový keto jídelníček.
V jednotlivých krocích dietního plánu si kromě sníženého obsahu sacharidů a poctivé dávky bílkovin dopřáváte také zdravé tuky. A to v podobě kvalitních olejů, ořechů a semínek. V průběhu diety budete jíst cca 100 g tuků za den a této hranice se můžete držet dlouhodobě.
Při návratu k běžnému vyváženému stravování si pak dávejte velký pozor na to, abyste sacharidy ve svém jídelníčku navyšovali postupně a abyste se úspěšně vyhýbali přidaným cukrům. Ty se totiž objevují i v potravinách, ve kterých byste je možná vůbec nečekali.
Víte, co se stane, když ze svého každodenního jídla získáte mnohem víc energie, než jste schopni využít nebo uskladnit jako glykogen (= energetická rezerva ve svalech a játrech)? Tedy když jíte mnohem víc, než potřebujete? Je to jednoduché. Vaše tělo si tuto přebytečnou energii ukládá ve formě tuku na tzv. horší časy. Proto ty nevzhledné pneumatiky kolem pasu, pomerančová kůže na stehnech a vysoké hodnoty viscerálního tuku.
Keto dieta pomůže vašemu tělu vytvořit správné podmínky proto, aby své uložené nadbytečné tuky mohlo samo přirozeně zredukovat, a vy se tak konečně zbavíte své nadváhy. A to se vám podaří hlavně díky úpravě stravovacích návyků v kombinaci s ketózou.
Ketóza je stav, při kterém bude vaše tělo čerpat energii výhradně z vlastních tukových zásob.
Dochází k ní tehdy, když ve svém jídelníčku omezíte příjem všech sacharidů (i všech cukrů, protože ty mezi sacharidy patří) na minimum. Obvykle se uvádí hodnota pod 50 g sacharidů za den, ale každé tělo funguje trochu jinak, proto tohle číslo berte pouze jako orientační. U někoho bude vyšší, u jiného naopak nižší. A aby se u vás ketóza správně nastartovala, v 1. kroku KetoDiet budete jíst do 50 g sacharidů denně.
Ketóza v těle nastává zpravidla 2–4 dny od zahájení diety, kdy začnete jako zdroj energie místo sacharidů využívat tuky.
Pokud si nejste jistí, že u vás ketóza probíhá, můžete se zkusit otestovat pomocí diagnostických proužků na analýzu moči (např. KetoPhan), protože právě v moči (a v krvi) můžete přítomnost ketolátek zjistit.
Jelikož ale hladina ketolátek v těle v průběhu dne kolísá a proužky nerozeznají všechny ketolátky, ale pouze acetoacetát, diagnostika nemusí být přesná. Navíc zabarvení proužku, a dokonce ani množství ketonů v krvi rychlost vašeho hubnutí neovlivní. Dejte raději na své pocity.
Proteinová dieta je účinným způsobem hubnutí, pokud vás trápí nadváha nebo obezita. Ketóza není pro naše tělo žádným nepřirozeným stavem, je na ni připravené, ale pokud se potýkáte s určitým zdravotním problémem ze seznamu kontraindikací, kam patří například cukrovka, potíže s vnitřními orgány nebo pokud jste budoucí maminka či ještě kojíte, doporučujeme se poohlédnout po jiném způsobu hubnutí.
Máte-li nějaké pochybnosti o tom, jestli je pro vás proteinová dieta vhodná, poraďte se s lékařem nebo s našimi zkušenými výživovými poradkyněmi v online chatu, který vidíte v pravém dolním rohu obrazovky, nebo na:
+420 234 726 926
poradna@ketodiet.cz
Spoustu užitečných rad a informací naleznete také v častých dotazech.
Pustíte se s námi do hubnutí?
Recepty, novinky a tajné akce.
Nebojte, žádný spam a všeho s mírou.