Sezónní jídelníček I: Jarní pomazánky
S příchodem jara všechno krásně voní, kvete a pučí. Nálada je veselejší a vaše chuť zkoušet nové věci roste. Nechejte svou kuchyni zahrát všemi barvami s jarními recepty na pomazánky, které se vrátily znovu „na scénu“. Víte, že když svůj (nejen) keto jídelníček s příchodem každého nového ročního období trochu upravíte, čeká vás spousta příjemných překvapení a navíc uděláte něco i pro své zdraví? Začtěte se do prvního článku čtvrtletního seriálu, kde se zaměříme na výhody sezónních potravin, ze kterých si můžete podle chutných a snadných receptů rovnou uvařit.
Proč jíst sezónní potraviny?
Jste zvyklí nakupovat čerstvé potraviny, pročítat etikety a jednoduše dbáte na to, co jíte vy i celá vaše rodina? To je skvělé. A když do svého zdravého vyváženého stravování zařadíte ještě čerstvé potraviny, které právě teď najdete na zahrádkách nebo trzích, jídelníček zaručeně obohatíte o:
- kvalitu a čerstvost,
- plnou chuť, spoustu vitamínů, minerálů a dalších živin (celkově mají čerstvé potraviny vyšší nutriční hodnoty),
- navíc se zachováte šetrně k životnímu prostředí, protože i dovozem potravin se zvyšují emise v ovzduší,
- podpoříte místní farmáře či pěstitele a ti vás za to odmění bio kvalitou,
- a ušetříte, i když si to na první pohled možná nemyslíte – o srovnání českého česneku se zahraničním už jste ale určitě slyšeli, takže víte, že vám místo tří stroužků postačí k přípravě večeře jeden?
S příchodem jara se hojně skloňuje slovo detoxikace i typická únava, ale ta vám se zdravým jarním jídelníčkem a dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu nehrozí. Jásají i vyznavači raw stravování, kteří jedí pouze tepelně neupravené potraviny, protože s teplejším obdobím a silnějším sluníčkem si pochutnají ještě více. Ale také jídelníček ve stylu Low Carb (nízkosacharidové stravování s vysokým obsahem bílkovin a tuků) nebo Cukrfree strava (bez cukru) bude s čerstvými sezónními plodinami zase o něco bohatší. To samé platí pro přerušovaný půst.
Není tedy škoda držet jarní půst, když se začaly sklízet dobroty jako třeba ředkvičky? Využijte naplno, co vám příroda právě teď nabízí. Vylaďte si své pomazánky, polévky, poduste zeleninu i maso s bylinkami a vařte častěji na páře. Užívejte si snadné, barevné a zdravější vaření, díky kterému se budete cítit mnohem lehčí.
3 tipy na skvělé, snadné a dietní jarní pomazánky
Pomazánky slaví „comeback“. Pamatujete si, jak jste jako děti připravovali různé druhy pomazánek s maminkou? Nyní jsou zpět a nejen na internetu najdete nepřeberné množství receptů. Můžete si ale také zkusit vymyslet svůj vlastní nebo vyzkoušet některý z našich tipů. První dva jarní recepty si oblíbila naše hlavní výživová poradkyně Martina Weisserová neboli KetoMartina, která se zdravé výživě věnuje již více než 15 let.
Jarní pomazánka podle KetoMartiny
Potřebujete:
- 5 vajec natvrdo
- Ředkvičky
- Šťávu z limetky
- Řeřichu
- Lučinu nebo jiný čerstvý sýr
- Sůl a pepř
Jak na to:
Vajíčka si nakrájíme na kostičky. Ředkvičky i řeřichu také pokrájíme a smícháme s ostatními ingrediencemi. Za několik minut máte pomazánku hotovou.
Proč s řeřichou?
I když můžete řeřichu pěstovat doma přes celou zimu, teprve jarní sluníčko jí dodá tu správnou chuť. A pokud se teprve chystáte rostlinku zasadit, nevadí, protože už za pár dní budete „sklízet“. Čerstvá řeřicha osvěží a zpestří váš jídelníček, na vaše tělo má detoxikační účinky, a to jak na vnitřní orgány, tak na pleť. Navíc vám dodá dávku vitamínu C, vitamínů skupiny B, vitamín A i omlazující E. Z minerálů obsahuje například vápník, železo, hořčík, draslík i jód a to ještě není všechno, obsahuje totiž také vlákninu nebo nasycené mastné kyseliny.
Proč s ředkvičkami?
I štiplavé ředkvičky díky obsahu vlákniny výrazně prospívají vašemu zažívání. Zároveň působí antibakteriálně – pomáhají vyčistit tělo od škodlivin i plísní, ale také lehce odvodňují. Z vitamínů v nich najdete vitamín C, B3 i kyselinu listovou. A z minerálů obsahují například selen, hořčík, vápník, síru nebo draslík.
Jarní tvaroh podle KetoMartiny
Potřebujete:
- 1 tvaroh – Martina používá tučnou verzi
- 1 čerstvý sýr – např. Lučina nebo Palouček
- 1 svazek ředkviček
- Pažitku
- Sůl a pepř
Jak na to:
Ředkvičky nakrájíme na kousky a smícháme s tvarohem a Lučinou. Osolíme a opepříme. Pažitku nasekáme na jemno. Část vmícháme přímo do pomazánky a zbylou částí posypeme navrch. S čím jí Martina tuhle pomazánku nejraději? To se dozvíte na jejím blogu.
Proč s pažitkou?
Pažitka se stejně jako řeřicha velmi snadno pěstuje. Můžete ji rovnou z květináčku nastříhat na všechna vaše jarní jídla. Krásně je ozdobí a svou štiplavou chutí také „okoření“. Pažitka navíc podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a obsahuje vitamín C, B2 a z minerálů sodík, vápník, železo nebo fosfor. Navíc pomáhá snižovat krevní tlak.
Pusťte jaro do kuchyně
Řeřichou, ředkvičkami a pažitkou ale „jarní výčet“ plodin nekončí. Zdravý jídelníček doplňte také o zelený chřest, ze kterého můžete vyzkoušet třeba salát. Dál do své kuchyně pusťte kedlubny, ledový či hlávkový salát, jarní cibulku a cibuli, mangold, špenát nebo květák. Sáhnout můžete i po luštěninách – po naklíčené čočce nebo fazolích, které vám pomůžou vyčistit a nastartovat trávení.
A v našem posledním tipu na lehkou pomazánku jsme využili právě jarní cibulku.
Pomazánka s uzeným lososem a jarní cibulkou
Potřebujete:
- 1 kelímek sýru Ricotta
- kousek uzeného lososa
- 1 jarní cibulku
- Pár snítků kopru
- Sůl a pepř
- Olivový olej
Jak na to:
Cibulku si nakrájíme na jemno a lososa na kousky (nebo si ho nechejte vcelku a pouze naaranžujte navrch). Pak vše jednoduše promícháme se sýrem, osolíme a opepříme. Přidáme nasekaný kopr a na závěr zakápneme olivovým olejem. Pokud nemáte rádi kopr, nahraďte ho ředkvičkami nebo pažitkou.
Přejeme dobrou chuť!
Tenhle článek stojí za sdílení!
Autor
Martina WeisserováNaše dietní koučka je v oblasti výživového poradenství jako doma. Zdravý jídelníček je pro ni vášní. Vymýšlí pro vás recepty z kvalitních surovin.