Black Friday – vybraný protein za poloviční ceny!
Navíc sleva 20 % i na Stay fit. Kód: BLACK
Navíc sleva 20 % i na Stay fit. Kód: BLACK
O cholesterolu víme, že existuje, že ho máme v krvi a že nám může začít škodit. V čem tedy dokáže být zákeřný?
Víme o něm, že existuje, a že když je ho příliš, může nám škodit. To je ale většinou všechno, co dokážeme o cholesterolu říct. Pojďme si tedy říct, v čem dokáže být pěkně zákeřný a jak s vysokým cholesterolem bojovat?
Sám o sobě cholesterol není pro naše tělo jedovatý. Do určité míry ho i potřebujeme. Je v každé buňce našeho těla, je součástí vitamínu D a tvoří buněčné membrány. Když se ale jeho koncentrace v krvi přehoupne přes určitou mez (obvykle je udávána hranice 5,00 mmol/l ), začne se ukládat ve stěně cév, čímž snižuje jejich průchodnost. Vysoký cholesterol tak znamená výrazné riziko kardiovaskulárního selhání. Už víte, o čem mluvíme? O velkém riziku mrtvice, infarktu, nebo aterosklerózy. Tato onemocnění způsobují více než 50 % všech úmrtí v České republice.
Rozlišujeme 2 typy cholesterolu – HDL cholesterol, kterému běžně říkáme „ten hodný" a LDL cholesterol. Zatímco „hodný" HDL cholesterol chrání cévy před ucpáváním, jeho „zlý bráška" naopak způsobuje jejich zanášení formou tzv. sklerotických plátů, které se tvoří v cevních stěnách.
Tenhle článek stojí za sdílení!
Píšeme pro vás o nových produktech, o nejrůznějších akcích, o vašich proměnách nebo třeba o tom, jak vařit zdravě bez zbytečného cukru.