Čím méně sacharidů, tím rychlejší úbytek tuku. Anebo ne?
Tímhle tématem se dostáváme tak trochu na tenký led. Jsme přece dieta založená na nízkém příjmu sacharidů a vaše příběhy jsou důkazem, že tenhle princip funguje. Jenže množství sacharidů je jen jedním z kousků skládačky. Aby bylo hubnutí účinné a bezpečné, musíme vzít v potaz i další parametry. Nutriční specialista Jiří Skála vysvětlí, které to jsou.

Jirko, jakou funkci mají v naší stravě sacharidy?
Těch funkcí je mnoho. Řekneme si alespoň tři:
- Sacharidy jsou pro nás základním pohotovým zdrojem energie. Jednoduše řečeno – sacharidy se v těle štěpí na glukózu, která „pohání” většinu buněk v našem těle.
- Jsou také energetickou zásobou v organismu, a to zejména ve formě jaterního a svalového glykogenu. Jedná se v podstatě o bezprostřední a rychle využitelné „palivo”, které využívají naše svaly v prvních minutách pohybové aktivity.
- Do třetice je potřeba zmínit i strukturální funkci. Spolu s bílkovinami tvoří základní složku chrupavek a kloubů.

Jakým sacharidům bychom se měli vyhýbat a v čem je najdeme?
Vyvarovat bychom se měli tzv. „rychlých cukrů”, převážně nazývaných jako monosacharidy. Tyto cukry se lehce tráví a velmi rychle vstřebávají. To má za následek rychlý nárůst hladiny glukózy. Na to reaguje inzulin – hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Nadbytek cukru v krvi je za pomoci inzulinu ukládán jako zásobárna energie ve formě tukové tkáně, a tak vzniká nadváha.
Jednoduché cukry najdeme převážně v:
- cukrovinkách,
- sušenkách,
- sladkých jídlech,
- ale také ve slazených limonádách (kolových nápojích apod.), ovocných džusech aj.
Sladkosti nemusíte nutně zatracovat. Vybírejte ale takové, ve kterých na vás nečíhá hromada cukru. Zkuste třeba některou z našich proteinových tyčinek.
Proč mezi množstvím sacharidů a rychlostí úbytku tuku není vždy přímá úměra?
Hlavním předpokladem redukce tuku je kalorický deficit a energetická bilance. I když budeme ve stravě přijímat minimum sacharidů, ale náš celkový denní energetický příjem bude vyšší než výdej, tak zkrátka hubnout nebudeme. Příjem sacharidů i ostatních makroživin (bílkovin a tuků) bychom měli individualizovat podle celkových energetických potřeb a náročnosti životního stylu každého z nás.
Zajímá vás, jaké je složení vašeho těla?
Objednejte se na analýzu těla u výživového poradce. Na téhle stránce najdete vše podstatné o měření InBody.
Lze ověřit, jaká proteinová dieta na našem trhu je nejúčinnější?
Záleží na tom, s čím do změny stravování jdete. Pokud chcete jenom rychle zhubnout (bez dlouhodobého cíle), je v podstatě jedno, po které proteinové dietě sáhnete. Základní princip je u všech velmi podobný. Pokud z toho ale chcete „vymáčknout” víc a změnit svůj životní styl, pak rozdíly existují. Vidím je například:
- ve službě, kterou jednotlivé diety poskytují z dlouhodobého hlediska,
- v edukaci svých klientů,
- v tom, jakou nabízejí kvalitu v oblasti výživového poradenství,
- v tom, jak přistupují k pohybovým aktivitám a dalším věcem, které se změnou životního stylu souvisejí,
- a také v tom, jaká řešení nabízejí svým klientům po ukončení diety (v souvislosti s jojo efektem atd.).
„Pokud někdo slibuje rychlé výsledky bez námahy, je to většinou slepá ulička.”
Foto: KetoDiet, Unsplash
Tenhle článek stojí za sdílení!

Bažíte po dalších tématech?
Autor
Jiří SkálaVýživový poradce a kondiční trenér v jedné osobě. Zodpovědně rozšiřuje náš sortiment o nové produkty a píše články z oblasti zdravého životního stylu.
Autor
Tereza BřízováJako správný copywriter zásobuje náš blog novinkami ze světa proteinové diety, rozhovory o hubnutí a články z oblasti aktivního životního stylu.
Náš tip:

